جراحی بینی از عمل های رایجی است که امروزه افراد بسیاری در سنین و با جنسیت های مختلف دست به انجام آن می زنند. اما انجام جراحی پایان کار نیست و افرادی که تحت عمل رینوپلاستی قرار می گیرند باید از مراقبت های بعد از جراحی بینی تبعیت کنند. این اقدامات به روند بهبودی بیماران کمک کرده و طول مدت دوران نقاهت آن ها را کاهش می دهد.

پس از جراحی زیبایی بینی همه بیماران با عوارضی همچون درد ، تورم ، کبودی و در مواردی گلو درد مواجه خواهند شد. شدت این عارضه ها در همه افراد یکسان نیست و با توجه به نوع پوست و مقاومت بدنی هر فرد متفاوت می باشد.

اما برای به حداقل رساندن آن ها انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی ضروری می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی به شرح ذیل می باشد:

 1. حداقل تا سه روز استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود. کیسه یخ را به روی گونه و چشم های خود قرار دهید به طوری که فشاری به بینی وارد نشود.
 2. به منظور کنترل تورم و کبودی صورت خود حداقل تا دو هفته به صورت طاقباز بخوابید و از چند بالش کمک بگیرید که سر بالاتر از پاها و زمین قرار بگیرد. به طوریکه کمر با زمین زاویه 35 درجه بسازد.
 3. استفاده از آب آناناس و آب کرفس تاثیر بسیاری در کاهش تورم صورت دارد.
 4. بهتر است در رژیم غذایی خود مصرف نمک و ادویه را به حداقل برسانید.
 5. تا دو هفته پس از عمل زیبایی بینی استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی ممنوع می باشد.
 6. بدون مشورت با پزشک خود از هیچ داروی شیمیایی یا گیاهی استفاده نکنید. خصوصا دارو هایی همچون آسپرین که سبب رقیق شدن خون می شوند و احتمال خونریزی و کبودی را بیشتر می کنند.
 7. به موقع از دارو هایی که بهترین جراح پلاستیک تهران برای شما تجویز نموده استفاده کنید. هر یک از این دارو ها به دلیل خاصی تجویز شده اند و مصرف آن ها حائز اهمیت است.
 8. بیماران تا دو ماه بعد از جراحی دماغ نمی توانند عینک آفتابی و حتی طبی استفاده کنند. اما استفاده از لنز مانعی ندارد.
 9. تا مدتی از رفتن به استخر ، سونا و جکوزی خودداری نمایید. کلر موجود در آب ممکن است به بافت بینی و بخیه های داخل آن آسیب وارد کند.
 10. برای مدتی در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار نگیرید. همچنین رفتن به محیط های گرم همچون سونا ، جکوزی و حمام بخار ممنوع می باشد.
 11. رژیم غذایی خود را برای چند روز تغییر دهید و بیشتر از مایعات و مواد غذایی نرم که نیازی به جویدن ندارند استفاده کنید.
 12. روزی که از بیمارستان مرخص می شوید بهتر است برای چند ساعت تنها مایعات و آب میوه بنوشید و از خوردن مواد غذایی همچون فرنی خودداری نمایید.
 13. به منظور تسیکن گلودرد خود بهتر است از مایعات گرم استفاده کنید.

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

عمل زیبایی بینی به بیماران بسیاری در بهبود چهره و تنفس از طریق روندهای جراحی کمک کرده است. در طول دهه ها تجربه پزشکان دریافته اند بیماری که در خصوص این روند به طور کامل اطلاع رسانی شده است، در بهترین موقعیت برای بهره مند شدن از مطلبو ترین نتایج ممکن قرار دارد.

این روند سرپایی 1.5 تا 2 ساعت طول کشیده و بعد از تکمیل روند بیمار می تواند به منزل بازگردد.

بعد از روند جراحی بینی چه کنیم ؟

یک اسپلینت بینی در طول هفته اول بعد از جراحی بر روی بینی قرار داشته و بیمار در اطراف بینی و چشم ها اندکی کبودی و درد را تجربه خواهد کرد.

با توجه به متغیر بودن ریکاوری و مراقبت های بعد از جراحی بینی در بیماران مختلف، معمولاً موارد زیر قابل انتظار می باشد:

درد و سردرد جزئی بعد از جراحی بینی

در ساعات بعد از عمل زیبایی بینی، درد جزئی در ناحیه بینی و پیشانی تجربه می شود. درد شدید معمولاً به ندرت اتفاق می افتد. داروهای مسکن برای تسکین این علائم قابل استفاده می باشد ولی اکثر بیماران اغلب به استفاده از این داروها نیاز پیدا نمی کنند.

گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی

ماهیت روند و تورم متعاقب آن در حفره بینی به این معنی است که شما احتمالاً اندکی گرفتگی بینی را در هفته های بعد از روند تجربه خواهید کرد. با کاهش تورم، گرفتگی بینی نیز فروکش خواهد کرد.

اختلال خواب بعد از جراحی بینی

تجربه کردن اندکی اختلالات در الگوی خواب طبیعی می باشد. یک داروی خواب آور ملایم در طول چند شب اول برای کمک به داشتن خوابی راحت تجویز می شود. همچنین اجتناب از محیط های خشک و مرطوب نگه داشتن مجاری بینی در طول دوره ریکاوری مفید می باشد. شما می توانید از پماد و اسپری سالین برای اجتناب از فین کردن بینی تا زمان صلاحدید پزشک استفاده کنید.

استراحت بعد از جراحی بینی

دو هفته مرخصی گرفتن و اجتناب از انجام فعالیت های دیگر برای بیماران رینوپلاستی نرمال می باشد. این فرصتی را برای استراحت کردن و کمک به پیشرفت روند بهبود در اختیار شما قرار می دهد. در طول این دوران حداقل دو جلسه فالوآپ برای شما برگزار خواهد شد.